بنیادیمقالات

مدیریت فرایند تجاری، مدلسازی انسان-محور در رابطه با برنامه نویسی

مدلسازی انسان-محور

مدلسازی انسان-محور یک روش برای ساخت مدل های فرایند تجاری است که می توانند برای خودکار ساختن فرایندها یا ایجاد طبقه بندی های تصمیم گیری به کار برده شوند. کاربر پسندترین گزینه از بین سه گزینه است، زیرا کاربرهای تجاری می توانند بدون داشتن دانش فنی گسترده، آن را انجام دهند. با وجود این، از آنجا که اکثر افراد شرکت برنامه نویس یا توسعه دهنده نیستند و به رمز کامپیوتری روان صحبت نمی کنند، مدلسازی انسان-محور در مقایسه با BPMS یا برنامه نویسی، به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

اگر پروژه شما الزامات به نسبت روشنی دارد، می بایست تنها مدلسازی انسان-محور را در نظر داشته باشید؛ در غیر اینصورت، ممکن است بهره گیری از یکی از دو گزینه دیگر آسانتر باشد.

مدیریت فرایند تجاری
مدیریت فرایند تجاری

BPMS

در مدلسازی انسان-محور، رمز از سوی تحلیلگر تجاری ارائه می شود. BPMS راه حلی ساده برای اجرای استانداردها یا پلت فورم ها ارائه می دهد، بدون اینکه یادگیری مهارت های جدید از سوی توسعه دهنده ضرورت داشته باشد. با وجود این، BPMS در مقایسه با مدلسازی انسان-محور، مستلزم مهارت بیشتری است و اجرای آن می تواند چالش برانگیزتر باشد.

راه حل BPMS همچنین به مهارت فوق العاده بیشتری نسبت به برنامه نویسی نیاز دارد، اما به شما امکان می دهد که بدون اینکه خودتان هیچگونه رمزی را بنویسید، فرایندهای پیچیده را اجرا کنید.

برنامه نویسی

برنامه نویسی چالش برانگیزترین رویکرد به BPMS است، اما همچنین تاثیرگذارترین رویکرد می باشد. به شما امکان می دهد که به جزئیات اصولی راجع به این مسئله که فرایند تجاری شما باید چگونه باشد بپردازید و آن را دقیقا همانگونه که می خواهید بسازید. به عنوان مثال، اگر مرحله ای در فرایند شما وجود دارد که ایجاب می کند که کاربر قبل از اقدام، پس ورد خود را وارد کند، برنامه نویسی باعث خواهد شد که آن کار را بدون هیچگونه دردسری انجام دهد.

با وجود این، زمانیکه به تنهایی به برنامه نویسی (یا حتی به مدلسازی انسان-محور) می پردازید، چندین جنبه از فرایندهای تجاری وجود دارند که مدلسازی آنها دشوار یا غیر ممکن است:

  • یک کاربر ممکن است برای تکمیل یک اقدام به کمک نیاز داشته باشد. این کار می تواند از طریق اسکریپ نویسی (یا دستورگان نویسی) درون یک برنامه کاربردی انجام شود؛ با وجود این، اسکریپ نویسی به تنهایی بدان معناست که آن اسکریپت ها در سرتاسر برنامه های کاربردی یا فرایندها قابل استفاده مجدد نیستند زیرا هر برنامه کاربردی یا فرایند به مجموعه ای از اسکریپت های خود برای هر مورد کاربردی نیاز دارد – شما نمی توانید صرفا یک اسکریپت را درون برنامه کاربردی/ فرایند دیگری کپی پیست کنید!
  • منطقی که از سوی یک فرایند به کار برده می شود ممکن است به داده های حاصل از فرایندی دیگر که اول از همه به طور موفقیت آمیزی تکمیل می شود بستگی داشته باشد؛ انجام این کار در زمینه توسعه فرایند مستلزم منطق شاخه ای پیچیده است، که می تواند برای اشخاص غیر توسعه دهنده مانند خود شما دشوار باشد. همچنین، هیچکس نمی خواهد که در طول سناریوهای حیاتی، اشتباهات تنها در نتیجه خطای انسانی رخ دهند!

مدلسازی انسان-محور معمولا ساده تر از سایر رویکردهاست

مدلسازی انسان-محور معمولا قابل دسترس تر از سایر رویکردهاست. با رمز پایین و بدون رمزگذاری، می تواند از سوی کاربرهای تجاری یا شهروندان توسعه دهنده (اشخاصی غیر از برنامه نویس ها) انجام شود. می تواند به همراه برنامه نویسی به کار برده شود تا راه حلی پیوندی ایجاد کند که هم قدرت نرم افزار برخوردار از عملکرد عالی (یا حرفه ای) و هم مهارت مدلسازی انسان محور را به کار می گیرد.

مدل های انسان-محور چیزهایی را نمایش می دهند که کاربر به آنها اهمیت می دهد، نه صرفا چیزهایی را که سیستم می بایست از آنها اطلاع داشته باشد. این امر امکان رویکرد ماهرانه به ساخت برنامه های کاربردی را که بسیار بیشتر پاسخگوی نیازهای متغیر است امکان پذیر می سازد زیرا شما مجبور نیستید که قبل از اینکه بتوانید کاری جدید را شروع کنید، بخاطر برنامه زمانی یا فرایند شخصی دیگر منتظر بمانید.

 

منبع
processmaker
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا