بنیادیمقالات

BPMS چیست؟ راهنمایی برای سیستم های مدیریت فرایند تجاری

مجموعه BPM و BPMS چیست و چه کاربردهای دارند؟

سیستم مدیریت فرایند تجاری (BPMS) می تواند کارایی کسب و کار شما را به طور قابل توجهی بهتر کند. این سیستم امکان اجرای فرایندها را به شما می دهد و در انجام وظایفی از قبیل بیشتر کردن دقت، کاهش دادن هزینه ها، افزایش دادن امور مشتریان، و اصلاح نمودن ارتباط بهتر بین کارمندان به شما کمک می کند.

همچنین به کاهش خطاها و افزایش همکاری بین بخش های مختلف موجود در شرکت شما کمک می کند. سیستم های مدیریت فرایند تجاری می بایست چند ساختاری و قابل تغییر باشند. ویژگی های اصلی BPMS عبارتند از توانایی طراحی، اجرا، کنترل، و بهینه سازی فرایندهای تجاری. اگر می خواهید BPMS شما بسیار قابل تنظیم باشد، همچنین خواستار این هستید که به طور پیوسته با زیر بنای IT (فناوری اطلاعات) جاری شما ترکیب شود و طیف گسترده ای از انواع داده ها را کنترل کند.

مجموعه BPM و BPMS کاربردهای متفاوتی دارند

مجموعه BPM، مجموعه ای از ابزارهای تلفیق شده است، در حالیکه BPMS پلت فورمی است که فرایندها را مدیریت می کند. BPMS یک مبنا برای مجموعه BPM است، اما تمام قابلیت هایی را که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید تا کسب و کار را به شیوه ای کارامد مدیریت کنید دارا نمی باشد.

مجموعه BPM گستره وسیعی از قابلیت ها را که می توانند در مدیریت چرخه عمر کامل فرایند تجاری به شما کمک کنند ارائه می دهد – از برنامه ریزی گرفته تا اجرا و کنترل، بهبود و بهینه سازی. مهمتر از همه اینکه، ویژگی هایی از قبیل خودکارسازی و واکاوش (یا تجزیه و تحلیل) را ارائه می دهد که می توانند به شخصی سازی تجربیات مشتری در سرتاسر کانال ها (یعنی برنامه های موبایل) کمک کنند.

تفاوت بین این دو فناوری صرفا به لحاظ معناشناسی نیست: مهم است بدانیم که منظور آنها از اتخاذ تصمیمات آگاهانه در مورد راه حل درست برای نیازهای امروزی سازمان شما چیست – و فردا به کدام سمت خواهد رفت!

مجموعه BPM، مجموعه ای از ابزارهاست که تلفیق می شوند

مجموعه BPM، مجموعه ای از ابزارهای تلفیق شده است. هر ابزار به نقش تجاری خاصی، از جمله گردش کار، مدیریت اسناد، یا واکاوش می پردازد. می تواند برای اهداف مختلفی به کار برده شود، از جمله:

 • اجرای فرایند تجاری
 • اصلاح فرایند
 • خودکارسازی فرایند

BPMS پلت فورمی است که فرایندها را مدیریت می کند

سیستم های مدیریت فرایند تجاری (BPMS)، پلت فورم هایی هستند که فرایندها را مدیریت می کنند. آنها ابزارهایی را برای مدیریت و خودکارسازی فرایندهای تجاری فراهم می کنند، که به شما امکان می دهند که از مزایای BPM بهره بگیرید.

BPMS یک ابزار نیست؛ پلت فورمی برای مدیریت فرایندهای تجاری است. BPMS تامین زیربنایی را که از BPM و ابزارهای مربوط به آن حمایت می کند بر عهده می گیرد. BPMS منسجم از موارد زیر حمایت خواهد کرد:

 • مدلسازی فرایند – توانایی ایجاد و اصلاح فرایندها در نرم افزار، که شامل وظایفی از قبیل شناسایی عوامل گردش کار و اختصاص دادن ویژگی هایی برای آنها می شود
 • خودکارسازی گردش کار – توانایی اجرای خودکار وظایف در محدوده یک فرایند، بر طبق قاعده ها یا محرک های خاص
 • رویداد پردازی ترکیبی (CEP) – توانایی کنترل رویدادها و بیشتر کردن اقدامات بر مبنای معیارهای خاصی که به آنها پرداخته می شود.

تفاوت اصلی بین BPMS و مجموعه BPM، در نحوه عملکرد آنهاست:

 • BPMS ابزارهایی را برای مدیریت توسعه و حفظ مدل های فرایند تجاری ارائه می دهد. BPMS به شما امکان می دهد که فرایندهای جدید را طراحی و پیاده کنید و فرایندهای جاری را از طریق ابتکارات اصلاحی دائم حفظ کنید.
 • مجموعه BPM هر دو سیستم را تلفیق می کند تا راه حل سرتاسری را که گردش کار کامل سازمان شما را خودکار می سازد ایجاد کند.

پلت فورم BPMS، فرایندهای تجاری را بهینه و خودکار می سازد

 • بهینه سازی و خودکار سازی فرایندهای تجاری.
 • خودکارسازی گردش کار و مهندسی مجدد فرایند.
 • شناسایی ناکارآمدی ها یا تنگناها قبل از اینکه به مشکل تبدیل شوند.
 • اصلاح عمل تلفیق زیرا این عمل می تواند سیستم های مختلف شما را به یکدیگر پیوند دهد به طوریکه اطلاعات در سرتاسر سازمان قابل دسترس باشد. این عمل نظارت پذیری بیشتر راجع به کار اشخاص و نیز راجع به کاری که همکاران آنها در هر زمان معین در صدد انجام آن می باشند امکان پذیر می سازد.

راه حل BPMS به سازمان ها کمک می کند که کارایی و بهره وری را بیشتر کنند

BPMS ابزاری ضروری برای شرکت هایی است که در صدد بهتر کردن فرایندهای تجاری خود هستند. BPMS به شرکت ها کمک می کند که کارایی، بهره وری، کیفیت، امور مشتریان، و کاهش هزینه را افزایش دهند.

این راه حل می تواند همچنین در افزایش درآمد به شما کمک کند. خودکارسازی وظایف و فرایندهای دستی در گردش کار سازمان، ایجاد راهنماهای بیشتر و بستن سریعتر معاملات بیشتر را برای تیم های فروش آسانتر می سازد، که باعث تولید درآمدهای بالاتر برای کسب و کار شما می شود.

 

در ادامه این سری مقالات به بررسی BPMS و BPM های مختلف میپردازیم و این سیستم را بیشتر توضیح خواهیم داد.

منبع
processmaker
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا