بنیادیمقالات

اسکریپت چیست؟

اسکریپت (Script) در مفاهیم کامپیوتری و برنامه نویسی در واقع یک دنباله‌ای از دستور العمل‌ها به صورت نوشتاری و کد است که توسط یک نرم افزار خوانده شده و تفسیر و اجرا می‌شود. برخی از زبان‌های برنامه نویسی به صورت صریح و مشخص زبان اسکریپت نویسی هستند، که تفاوت آن‌ها با زبان‌ها برنامه نویسی پایه این است که معمولا به صورت دستور العمل و ورودی است و نحوه کدنویسی آن‌ها سطح بالاتر و ساده تر، همچنین در مواردی محدود تر از زبان‌های برنامه نویسی پایه هستند، این محدودیت هم از این نظر است که در رابطه با حوزه خاصی یا انجام دستورات خاصی طراحی شده‌اند و هم از این نظر که دسترسی‌های کمتری به کاربر و برنامه نویس ارائه می‌دهند.

زبان‌های اسکریپت نویسی زیادی وجود دارند که از جمله آن‌ها  می‌توان به JavaScript و VBScript اشاره کرد، همانطور که از نام آن‌ها پیداست زبان‌های اسکریپت نویسی معمولا زیر شاخه یک زبان یا ساختار پایه‌ای است که در این موارد ذکر شده نام VB و Java را در این زبان‌ها می‌بینید.

تفاوت اسکریپت با برنامه‌های اجرایی

اسکریپت‌ها برخلاف برنامه‌های ویندوزی تفسیر نمی‌شوند و اصولاً برای انجام یکسری کارهای مدیریتی تکراری ایجاد می‌شوند.

اگر شما مدیریت سرور یک مجموعه را بر عهده داشته باشید و مجبور هستید هر روز در ساعات مشخصی بررسی کنید که وضعیت لود سی پیو سرور شما آیا در وضعیت بحرانی قرار دارد یا نه باید به طور مداوم دستورات لینوکس مربوط به این کار را مدام اجرا کنید.

اسکریپت

ولی به وسیله اسکریپت می‌توانید به راحتی این دستورات را در قالب یک فایل نوشته و با قابلیت خود سرور آن را در ساعات دلخواه اجرا کنید و حتی مشخص کنید که نتایج برای شما از طریق ایمیل بدون دخالت نیروی انسانی ارسال شوند.

به طور کلی اسکریپت فایل‌هایی از زبان‌های برنامه‌نویسی هستند که کار خاصی را بر روی سایت و یا سرور انجام می‌دهند ولی به گستردگی cms نبوده و برای یک کاربرد مشخص و محدود استفاده می‌شوند.

 script در کل هیچ فایل با ساختار متفاوتی نیست بلکه یک لفظ برای دسته بندی کردن فایل‎‌های برنامه نویسی است، به طور کلی استفاده از اسکریپت در دو دسته تحت وب و سیستم‌های شخصی تحت برنامه‌های اجرایی است.

در جلسات آینده با مقالات بیشتری در زمینه اسکریپت با ما همراه باشید.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا